Структура
- Ръководство
- Устав
- Членство
- Почетни членове
Председател:
- чл.кор. проф. Николай Петров, д.м.н.
Заместник – председатели:
- Проф. Атанас Георгиев Темелков, дмн
- Проф. Вилиан Платиканов, дмн
Управителен съвет в състав:
- Чл.кор. проф. Николай Петров, дмн
- Проф. Силви Георгиев, дмн
- Проф. Атанас Темелков, дмн
- Проф. Чавдар Стефанов, дмн
- Проф. Христо Бозов, дмн
- Проф. Вилиан Платиканов, дмн
- Проф. Стоян Миланов, дм
- Проф. Пламен Кенаров, дмн
- Проф. Евелина Одисеева, дм
- Проф. Валентин Власаков, дмн
- Доц. д-р Любомир Бакаливанов, дм
- Доц. Мария Атанасова, дм
- Доц. Мая Белитова, дм
- Доц. Георги Арабаджиев, дм
- Д-р Антон Григоров
Контролен съвет на сдружението в състав:
Председател:
- д-р Ралица Маринова
Членове:
- д-р Сибила Веселинова Маринова
- д-р Пламен Ценов Блажев
УСТАВ НА СДРУЖЕНИЕ В ЧАСТНА ПОЛЗА „БЪЛГАРСКО ДРУЖЕСТВО ПО АНЕСТЕЗИОЛОГИЯ И ИНТЕНЗИВНО ЛЕЧЕНИЕ”
ГЛАВА I. СЪЩНОСТ, ЦЕЛИ И ОРГАНИЗАЦИЯ
Чл. 1. /изм. с реш на ОС от 11.06.2019г/Българското дружество по анестезиология и интензивно лечение е независима и доброволна организация на обществени начала на анестезиолозите- реаниматори, които работят в областта на медицината, стоматологията и здравеопазването като цяло, както и на специализантите в тази област. В текста на този Устав думата “Дружество” замества израза “ Българско дружество по анестезиология и интензивно лечение ”. Наименованието на Дружеството се транслитерира в кореспонденцията по следния начин Bulgarian Society of Anesthesiology and Intensive care.
Чл. 2. Седалището на дружеството е в гр. София 1606, район Триадица, бул. „Георги Софийски” 3 ВМА – Катедра Анестезиология и Интензивно Лечение.
Чл. 3. Дружеството осъществява своята дейност в полза на своите членове -специалистите анестезиолози и специализантите по анестезиология и интензивно лечение в България.
Чл. 4.Дружеството членува в сродни международни организации или си сътрудничи с тях с оглед, постигане на своите цели на основата на широкото международно сътрудничество.
Чл. 5. Дружеството има следните цели:
а) да стимулира научно – изследователската дейност в областта на анестезиологията и интензивната медицина;
б) да поддържа квалификацията на своите членове и на другите лекари анестезиолози- реаниматори;
в) да координира и подпомага дейността на своите клонове;
г) да сътрудничи и подпомага сътрудничеството с международни научни медицински организации и със сродни организации в чужбина за най-бързо пренасяне на техните постижения в България, както и за популяризирането на постиженията на българските анестезиолози в чужбина.
Чл. 6. /1/ Сдружението ще постига целите си със следните средства:
а) Организиране и провеждане на регулярни срещи, презентации, дискусии, семинари и други мероприятия за членовете на сдружението за обмяна на научна информация и опит и съвременни методики във връзка с предмета и целите на сдружението;
б) Организиране и провеждане на постоянно сътрудничество с професионални организации, институции и научни оргиназации в страната и в чужбина, обмен на технологии, научни постижения, информация и идеи във връзка с развитието на анестезиологията и интензивното лечение;
с) Разработване на предложения за регламентиране и/или за промени в нормативната уредба, свързана с предмета на дейност и целите на сдружението;
д) Представляване и защитаване интересите на членовете на сдружението, свързани с целите и предмета на дейност на сдружението;
е) Участие в други юридически лица, доколкото това е необходимо за ефективното осъществяване на дейността по изпълнение на целите и задачите му.
Чл. 7. /1/. Сдружението има следния предмет на дейност:
а) Благоприятстване популяризирането на съвременните насоки за развитие на анестезиологията и интензивното лечение;
б) Създаване на активна платформа за обмен на мнения, научни постижения, опит и позиции по актуални проблеми, свързани с развитието на анестизиологията и интензивното лечение;
с) Изработване на единни насоки за работа и взаимодействие междудържавни органи, здравни заведения и съсловни организации с цел прилагане на най-добрите и съвременни научни методи и практики, касаещи анестезиологията и интезивното лечение;
д) Организиране и провеждане на семинари, школи, курсове и други форуми за повишаване квалификацията на медицинските специалисти, работещи в областта на анестезиологията и интензивното лечение;
е) Утвърждаване на високи професионални критерии и професионална етика на медицинските специалисти в областта на анестезиологията и интензивното лечение;
/2 / изм. с решение на ОС от 11.06.2019г./ Дружеството може да извършва стопанска дейност по смисъла на чл. 3, ал. 3 от ЗЮЛНЦ, свързана с основната дейност на организацията, като приходите ще се използват за осъществяване на целите .
/2/Предметът на стопанска дейност е: . Организиране на семинари, конференции и дискусионни форуми; 2. Издаване и разпространение на литература; 3. Продуциране на мултимедийни продукти или други обекти на интелектуална собственост; 4. Както и всяка друга допълнителна дейност, свързана с основния предмет на дейност на Сдружението, непротиворечаща на принципите и нормите на ЗЮЛНЦ
/3/ Дейността на сдружението се осъществява въз основа на българското законодателство, настоящият Устав и решенията на неговите органи на управление.
Чл. 8. Дружеството е независимо от всякакви политически организации и сдружения, които си поставят политически цели. То сътрудничи с всички държавни и обществени организации, които си поставят сродни на неговите цели и биха подпомагали осъществяването на целите на Дружеството.
Чл.9. Дружеството:
а) посредством свои делегати взема участие в Общото събрание на Съюза на българските медицински специалисти;
б) посредством свои избрани членове участва в ръководните органи на Съюза българските медицински специалисти;
в) посредством Управителния Съвет на Съюза на българските медицински специалисти може да изисква информация за протичането на каквато и да било дейности и събития по линия на Съюза;
г) предлага чрез Съюза за отличаване и награждаване на ценни постижения на свои членове;
д) предлага свои членове за удостояване с отличията на Съюза и награждава членовете си за активна организационна и научна дейност;
е) предлага чрез Съюза изтъкнати учени за избор на член – кореспонденти и действителни членове на БАН;
ГЛАВА II . РЪКОВОДНИ ОРГАНИ
Чл.10./1/ Ръководни органи на Дружеството са Общото събрание, Управителният съвет, Председателя и Контролния съвет.
/2/ Управителният, Контролният съвет, Председателят и Заместник председателите се избират от Общото събрание с явно гласуване.
Чл. 11. /1/Общото събрание се свиква на всеки 2 години , а отчетно -изборното събрание на всеки 4 години;
/2// изм. На ОС проведено на 27.10.2018/ Мандатът на Председателя на Дружеството, Управителният съвет и Контролния съвет е 4 години. Председателят на Дружеството и заместник председателите се избират от Общото събрание и са членове на Управителния съвет по право. Председателят може да бъде избиран само за два последователни мандата.
Чл.12. Общото събрание :
- изменя и допълва Устава;
- приема, респ. одобрява вътрешно нормативните актове на Сдружението;
- избира и освобождава членовете на управителния съвет;
- избира и освобождава членовете на контролният съвет;
- приема и изключва членове на Сдружението;
- взема решение за откриване и закриване на клонове;
- взема решение за участие в други организации;
- взема решение за преобразуване или прекратяване на Сдружението;
- приема основните насоки и програма за дейностите на Сдружението;
- приема бюджет на Сдружението;
- взема решения относно дължимостта и размера на членския внос
- приема отчета за дейността на управителният съвет;
- отменя решенията на другите органи на Сдружението, които противоречат на закона, Устава или другите вътрешни актове, регламентиращи дейността на сдружението;
- взема решения по всички други въпроси, поставени в негова компетентност от закона или Устава.
Чл. 13. /1/ Общото събрание се свиква на заседание с писмена покана от управителният съвет по негова инициатива. Една трета от членовете на сдружението имат право да поискат управителният съвет да свика общо събрание и ако той не отправи писмена покана в месечен срок от датата на писменото поискване, събранието се свиква от съда по седалището по писмено искане на заинтересованите членове или натоварено от тях лице.
/2/ Поканата следва да бъде писмена и да съдържа дневния ред, датата , часа и мястото за провеждане на общото събрание, както и указание по чия инициатива същото се свиква. Поканата се обнародва в „Държавен вестник” и се поставя на мястото за обявления на адреса на управление на сдружението най-малко един месец преди насрочения ден.
Чл. 14. /1/ Общото събрание е законно, ако присъстват повече от половината от всички членове. При липса на кворум се отлага с един час по-късно на същото място и при същия дневен ред и се счита за редовно, колкото и членове да се явят.
/2/ Кворумът се установява от председателствщият събранието по списък, в който се отразяват имената на присъстващите членове и техните представители, подписва се от тях, заверява се от председателя и секретаря на заседанието и се прилага към протокола за него.
Чл. 15. /1/ Решенията на Общото събрание се вземат с явно гласуване и обикновено мнозинство, като всеки член има право на един глас. Решенията за изменение на устава, преобразуване или прекратяване на Сдружението се вземат с мнозинство от 2/3 от присъстващите членове.
/2/ Общото събрание не може да взема решения, които не са включени в обявения в поканата дневен ред на заседанието.
/3/ За всяко заседание на Общото събрание се води протокол, който се заверява от председателстващия събранието и лицето, изготвило протокола, които отговарят за верността на съдържанието му.
/4/ Протоколът с прикрепени към него списък на присъстващите и писмени материали по свикването и провеждането на общото събрание, се завежда в нарочна книга.
/5/ Всеки член, присъствал на Общото събрание има право да следи за точното отразяване на заседанието и взетите на него решения в протокола.
Чл. 16. / изм. На ОС проведена на 27.10.2018г. / Управителният съвет на Дружеството се състои от 16 члена, едни от тях член, се избира за представител в ESA.
Чл. 17. Управителният съвет:
а) координира международните и националните конгреси, конференции, симпозиуми и други научни прояви, организирани в страната;
б) ежегодно изслушва отчет на Председателя за работата на Дружеството и ръководството му и взема съответни решения;
в) взема решения за свикване на извънредни Общи събрания;
г) oрганизира и осъществява решенията на ОС;
д) Създава съответната организация, необходима за дейността на Сдружението, която се съхранява от секретаря на УС;
Чл.18 /1/ Управителният съвет на Дружеството е ръководен орган на Дружеството в периода между две общи събрания.
/2/ Управителният съвет се избира от Общото събрание с явно гласуване, с обикновено мнозинство от присъстващите.
/3/ / изм. На ОС проведена на 27.10.2018г. / Управителният съвет се състои от: Новоизбран Председател , Предишен Председател, Двама Заместник Председатели, секретар, и 13 членове.
Чл.19. Управителният съвет на Дружеството има следните задачи:
а) съставя плановете на конгресите, конференциите, симпозиумите и другите международни и национални научни прояви и ги представя;
б) обсъжда предложенията за участие в международни и национални научни прояви в други страни и взема съответни решения;
в) съставя плана за работата на Дружеството за годината;
г) присъжда награди за активна научна и организационна дейност;
д) получава информация за международни и национални конгреси, конференции, симпозиуми и други научни прояви.
Чл.20. Управителният съвет на Дружеството взема решения с обикновено мнозинство на присъстващите на заседанията му членове. Текущите въпроси по дейността на Дружеството се решават в оперативен порядък от Председателя, респективно заместник председателите и секретаря.
Чл. 21. Контролният съвет на Дружеството се състои от председател и двама члена и се избира за период от 4 години от Общото събрание с явно гласуване за не повече от два мандата. Контролният съвет наблюдава правилното използване на материалните и финансови средства на Дружеството и представя за това отчетен доклад пред Общото събрание.
Чл.22. При Дружеството се създава съвет за изследователска и внедрителска дейност, който:
а) сключва договори за извършване на изследвания с отделни организации, фирми и т.н., като анализи и оценки на медикаменти, технологии, апаратури и пр.
б) формира изследователски екипи.
ГЛАВА III . ЧЛЕНСКИ СЪСТАВ
Чл.23. /1/Членовете на Дружеството са лекарите анестезиолози -реаниматори, и специализанти, работещи в областта на анестезиологията и интензивната медицина.
/2/ Приемането на нови членове става с подаването на писмена молба до Управителния съвет.
Чл.24. Редовните членове имат следните права:
а) да избират и да бъдат избирани като делегати на национални и международни конгреси и конференции;
б) да вземат участие в проявите, организирани от Дружеството, и да правят предложения по всички въпроси, отнасящи се до тяхната дейност;
в) да избират и да бъдат избирани като членове на ръководни органи на Дружеството;
г) да сътрудничат в изданията на Дружеството.
Чл.25. Редовните членове имат следните задължения:
а) да полагат постоянни усилия за повишаване равнището на общите и специалните си медицински познания, да следят постиженията в своята специалност и да ги прилагат в практиката.
б) да участват активно в дейността на Дружеството и неговите клонове, като посещават редовно заседанията и изнасят съобщения, доклади, резултати от научните си проучвания и от клиничния си опит;
в) да плащат редовно годишния си членски внос в Дружеството.
Чл.26. Управителният съвет може да провъзгласява за почетни членове на Дружеството български и чуждестранни учени с особено големи заслуги за развитието на анестезиологията и интензивната медицина.
Чл.27. Почетните членове получават грамоти и почетен знак на Дружеството. Те не плащат такса участие в прояви, организирани от Дружество.
ГЛАВА IV. ПРИХОДИ, РАЗХОДИ, БЮДЖЕТ
Чл. 28. Приходите на Дружеството се формират от приходи по договори за изследвания, подготовка на научни прояви, проценти и лихви от влогове, субсидии, членски внос и дарения.
Чл. 29. Бюджетът на Дружеството предвижда годишните приходи и разходи по вид и размери;
ГЛАВА V. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 30. Дружеството се основава за неопределен срок. То може да прекрати своето съществуване по решение на Общото събрание, взето с мнозинство на 2/3 от всички делегати.
Чл.31. Дружеството има собствен печат и емблема.
Чл. 32. Този устав е приет на 4 – ти Конгрес на Дружеството през 1990 година в гр. София и коригиран на 14- ти Конгрес на Дружеството в гр. Велико Търново през 2005 г. и последваща корекция на 16 – ти Конгрес на Дружеството в гр. София през 2009 г. и изменен на Общо събрание проведено по време на 18-я национален конгрес на 26.10.2013 г. в гр. Несебър, докато дружеството е съществувало като колективен член на Съюза на медицинските специалисти в България, като официално е приет с решение на Учредителното събрание проведено на 29.11.2016г. , с което е взето решение за вписване на дружеството в регъстъра на Юридическите лица с нестопанска цел, като самостоятелно юридическо лице и изменен на ОС проведено на 27.10.2018г. , изменен на ОС проведено на 11.06.2019г.
Председател на сдружението:
Чл.-кор. проф. Николай Кирилов Петров, д.м.н,
ЧЛЕНСКИ СЪСТАВ
Членовете на Дружеството са лекарите анестезиолози-реаниматори, работещи в областта на анестезиологията и интензивната медицина.
Редовните членове имат следните права:
а) да избират и да бъдат избирани като делегати на национални и международни конгреси и конференции;
б) да вземат участие в проявите, организирани от Дружеството и Съюза, и да правят предложения по всички въпроси, отнасящи се до тяхната дейност;
в) да избират и да бъдат избирани като членове на ръководните органи на Дружеството;
г) да сътрудничат в изданията на Дружеството и Съюза.
Редовните членове имат следните задължения:
а) да полагат постоянни усилия за повишаване на равнището на общите и специалните си медински познания, да следят постиженията в своята специалност и да ги прилагат в практиката.
б) да участват активно в дейността на Дружеството и неговите клонове, като посещават редовно заседанията и изнасят съобщения, доклади, резултати от научните си проучвания и от клиничния си опит;
в) да пращат редовно годишния си членски внос в Дружеството, в което членуват.
ПОЧЕТНИ ЧЛЕНОВЕ НА НАУЧНОТО СДРУЖЕНИЕ БЪЛГАРСКО ДРУЖЕСТВО
ПО АНЕСТЕЗИОЛОГИЯ И ИНТЕНЗИВНО ЛЕЧЕНИЕ
Управителният съвет може да провъзгласява за почетни членове на Дружеството български и чуждестранни учени с особено големи заслуги за развитието на анестезиологията и интензивната медицина.
Почетните членове получават грамоти и почетен знак на Дружеството, не плащат членски и други внодки за участие в прояви, организирани от избралото ги Дружество.
На различни форуми, организирани от Научното дружество са избрани за негови почетни членове редица български и чуждестранни специалисти по анестезиология и интензивно лечение, с принос към развитието на специалността и обучението на кадри у нас.
1. | Проф. Й. Йорданов | |
2. | Проф. А. Атанасов | |
3. | Проф. А. Бовянски | |
4. | Проф. Е. Стоянов | |
5. | Проф. С. Саев | |
6. | Prof. Steenberg | |
7. | Prof. P. Coriat | Dept d’Anesthesie-Reanimation, CHU Pitie-Salpetriere, Paris, France |
8. | Prof. P. Viars | Dept d’Anesthesie-Reanimation, CHU Pitie-Salpetriere, Paris, France |
9. | Prof. Gurmann | |
10. | Prof. D. Kettler | Zentrum Anaesthesiologie, Rettungs-u-Intensivmedizin, Gottingen, Germany |
11. | проф. Виргил Димитров Градинаров (1995г) | |
12. | Проф. Й. Янчулев | |
13. | доцент Георги Колев Казанджиев ( 2005г) | |
14. | Prof. J. Nojkov | Clinical Center, Skopje, Macedonia |
15. | Prof. R.Jack | London, UK |
16. | Prof. Y. Koga | Chairman, Dept Anesthesiology, Kinki University School of Medicine, Japan |
17. | Prof. G. Park | Addenbrooke’s University Hospital, Cambridge, UK |
18. | Prof. A. Adams | London, UK |
19. | Prof. A. Gullo | Trieste , Italy |
20. | Доц. Б. Бадева | |
21. | Доц. Г. Тенев | |
22. | Проф. М. Димитров | |
23. | Доц. С. Бояджиев | |
24. | Prof . H . Adriaensen | Director of the Dept of Anaesthesiology, Universiteit Antwerpen, Belgium |
25. | Prof. G. Hempelmann | Direktor der Abteilung Anaesthesiologie und Operative Intensivmedizin, Justus-Liebig-Universitat Giessen, Germany |
26. | Prof Ph. Scherpereel | Dept d’Anesthesie-Reanimation, Centre Hospitalier Universitaire, Lille, France |
27. | Prof. D. Wilkinson | Honorary Secretary, CENSA, WFSA, London, UK |
28. | Доц. М. Щърбова | |
29. | Prof. D. Niv | |
30. | Prof. N. Rawal | |
31. | Проф. д-р Иван Смилов, дмн | |
32. | Доц. д-р Еленка Танева, дм | |
33. | Доц. д-р Пенка Терзиначева, дм | |
34. | Доц. д-р Панайот Димитров, дм | |
35. | Prof. Jannicke Mellin-Olsen – Norway | |
36. | Prof. Dragan Vucovic – Serbia | |
37. | Prof. Zuhal Aykac – Turkey | |
38. | Prof. Krzysztof Kuczkowski – USA |